Rady veterináře, zajímavosti

Dovolená a naši mazlíčci

Blíží se doba dovolených a s ní i starost, jak zabezpečit naše zvířátko, aby pro něj naše dovolená nebyla urtpením a traumatem.

Možností je celkem dost, jen je třeba brát v úvahu, jak náš pejsek nebo kočička snáší změnu prostředí a cestování, kontakt s cizími lidmi a zvířaty, má-li povahové nebo zdravotní problémy…

Nejideálnější je, pokud se vám o mazlíčka mohou postarat příbuzní a přátelé, které zná, cítí se s nimi dobře a vy jim můžete vaše zvířátko bez obav svěřit. Někdy to ale nejde, pak je třeba se poohlédnout jinde.

Hotel

Alternativou může být psí ( kočičí ) hotel. Není to nejlevnější záležitost, ceny se odvíjejí od nabízených služeb. Termín je třeba si zajistit včas, jelikož místa bývají dlouhodobě dopředu rezervována.

Někdy tuto službu nabízejí i útulky, pokud mají volné místo. Poplatek je mírný nebo žádný, určitě je ale vhodné se za službu revanšovat alespoň granulemi.

Pokud se rozhodnete pro hotel, doporučuji prověřit nejen podle referencí, ale osobně navštívit a prohlédnout si. Sledujte čistotu, vyptejte se na denní režim, jak často pejsky venčí, popište svoje zvířátko, jeho zvyky a ujistěte se, že mu jsou v daném hotelu schopni poskytnout vše k jeho spokojenosti.

Zjistěte si, co bude pejsek nebo kočička potřebovat s sebou do vybraného hotelu.

Většinou vyžadují očkovací průkaz nebo pas, platné očkování ( vakcinace proti vzteklině nesmí být kratší než 21 dní), potvrzení veterinárního lékaře o zdravotním stavu a odčervení. Kromě toho je vhodné s sebou zabalit pelíšek, oblíbenou hračku, pejskovi vodítko, případně misku, na kterou je zvyklý.

Nezapomeňte se zeptat na krmení, pokud je vaše zvířátko na veterinární dietě, informujte personál hotelu a přibalte vlastní stravu, případně i léky, které váš pejsek nebo kočička dlouhodobě užívají. Léky je vhodné dát do krabičky s jmenovkou, popř.i dalším označením, např.barvou ( pro případ, že by v hotelu ve stejném termínu bydlela zvířata se stejným ´jménem) A samozřejmě dávkování léku.

Doggini

Rozhodli jste se, že svoje zvířátko do hotelu nedáte? Můžete se pokusit najít mu "chůvu" hlídačku. Na internetu je spousta nabídek na hlídání domácích mazlíčků - tzv.petsitting. Tuto službu provozují zkušení chovatelé nebo agentury. Petsitterky zaměstnávají i některé veterinární kliniky, kde je zároveň v dosahu i veterinář, kdyby se vašemu miláčkovi udělalo nevolno.

Tato služba je vhodná především pro kočky, které většinou těžko snášejí změnu prostředí a pro psy, kteří mají rádi svůj klid nebo pro ně psí kolektiv není vhodný.

Doggini je server, kde si svoji hlídačku nebo hlídače sami vyberete. S hlídači se seznámíte předem osobně, na základě svých požadavků dostanete smlouvu a ještě vám pejska pojistí. Všichni hlídači jsou prověření.

Rozhodnete-li se vzít vaše zvířátko na dovolenou s sebou, o tom je následující článek.


Zajímavosti o zvířatech, které vás překvapí

Zvířata jsou součástí našeho života, jsou všude okolo nás a bez nich by to zkrátka nešlo. Ale i přesto všechno o nich víme velmi málo!

Červené pandy používají svůj huňatý ocásek jako přikrývku.

Ovce umí rozpoznat výraz v obličeji a taky se dovedou skutečně smát.

Lední medvědi se mezi sebou zdraví čumáčky.

Když se žirafy chystají porodit, často se vracejí na místo, kde už jednou rodily

Opičky Makak umí dělat ze sněhu koule a pro zábavu je házejí po ostatních                                             

I přesto, že medvěd grizzly vyroste a opustí svou matku, nový "příbytek" si hledá v její blízkosti

Nenarozená mláďátka dovedou se svou matkou komunikovat (a prý i s jinými zvířecími tvorečky)

Veverky adoptují osiřelá mláďátka jiných veverek.

Sloni si proplétají choboty jako projev náklonosti

Mláďátka pandy jsou opravdu malinká, važí asi jako šálek čaje

Včely komunikují tancem

Když se mládě klokana bojí, skáče po hlavě do vaku své matky

Vlci mají něco jako "školky", zatím co rodiče  jdou na lov, jiná skupina vlků jejich mláďata hlídá!

Vydry se ve spánku drží za tlapky, aby se od sebe nevzdálily příliš daleko.

Zdroj: https://www.idnes.cz/


Jak jsou staří

Cestování se zvířetem

Rozhodli jste se trávit dovolenou se svým zvířecím kamarádem? Proč ne? Nejprve ale zvažte, zda je cestování pro vaše zvířátko vhodné. Některá zvířata, obzvlášť pejsci se na jízdu těší, pro jiné může být utrpením. Opět zde hraje roli jak váš mazlíček vnímá změnu prostředí, zdravotní či výchovné problémy, výběr destinace…Některá zvířata trpí kinetózou, kočky vesměs všeobecně snáší cestování špatně, bývají vystrašené a snadno zpanikaří.

Pomoci může postupný návyk na cestování a zklidňující prostředky na přírodní bázi. S výběrem vám pomůže váš veterinární lékař, rozhodně se nedoporučuje zvířata sedovat.

Také si nezapomeňte zjistit, zda je do vámi vybrané destinace povolen vstup domácím mazlíčkům. Ve většině hotelů jsou domácí mazlíčci vítáni, někdy bezplatně, jinde za příplatek.

¨Jak tedy své zvíře zabezpečit při jízdě autem

Pokud cestujete autem, je nezbytné znát silniční pravidla pro přepravu zvířat.

"Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Za nesprávnou přepravu zvířat můžete dostat pokutu až 2000,-." Kromě toho, že pokud už k nehodě dojde, může se stát, že pes bude bránit záchranářům v přístupu ke zraněným.

Kočku je nejvhodnější přepravovat v transportní přepravce, která musí být dostatečně velká, dobře větratelná a omyvatelná.

Na internetu i v obchodech s potřebami pro zvířata je široký výběr velikostí pro malá, střední i velká plemena. Na dno můžeme dát pro případ nehody hygienickou plenu, kterou snadno vyměníme.

V přepravce nebo transportní kleci můžeme převážet i menšího pejska. Při výběru velikosti přepravky je třeba myslet na to, aby si v nich mohla zvířata lehnout, sednout, postavit se, otočit a protáhnout.

Další možností, jak pejska bezpečně převážet v autě jsou kšíry s autopásem, opět v několika velikostech a pro všechna plemena. Bezpečnostní postroj je podobný tomu, který používáme na procházky, jen je lépe polstrovaný a uzpůsobený k jízdě autem. V sadě s tímto postrojem najdeme autopás, který má na jednom konci karabinu na připevnění k postroji, a na straně druhé bezpečnostní zámek, který upevníte jako běžný pás v autě.

Pokud pejska převážíme na volno v kufru, musí být kufr oddělený od zbytku auta pevně uchycenou mříží nebo bezpečnostní sítí, která se v případě potřeby dá sundat.

Během jízdy je vhodné dělat každé 2 - 3 hodiny přestávku, pejska nechat projít, pokud je vaše kočka zvyklá na postroj, také se s ní projděte. Pokud ne, nechte ji projít se a protáhnout po prostoru zavřeného auta. Nabídněte zvířatům vodu. Pokud cesta netrvá déle než 24 hodin, krmte raději až v místě destinace, zamezíte tím nežádoucí nevolnosti.

Cestujete-li se zvířaty hromadnou dopravou

Kočka (nebo jiné zvíře) musí být umístěno v transportním boxu nebo přepravce s nepropustným dnem. Psi musí mít náhubek, krátké vodítko a nesmí ohrožovat ostatní cestující. Náhubek musí mít i malý pejsek, přepravovaný v tašce, pokud mu z tašky kouká hlava.


Kočky a rostliny

Obojí je úžasné, nicméně společná existence těchto 2 druhů je náročná. Konzumace rostlin je pro kočky instinktivní a přirozená potřeba. Nejedí je, protože na ně mají chuť, ale pojídání rostlin je pro kočky přirozeným chováním. Podporují tak vylučování chlupů - bezoárů, které se jim do žaludku dostávají při olizování a čištění srsti. Kromě toho tělu dodávají potřebné enzymy, vlákninu a jiné látky prospěšné pro trávení, které kočka z  přirozené živočišné potravy nezíská.

Pokud tedy kočka nemá k dispozici trávu, pustí se do jakékoli jiné rostliny, i té jedovaté, která je "po ruce" a mnohé kočky květiny devastují z obyčejné zvědavosti, nudy, nedostatku podnětů.

Pokud tedy nebude mít kočka dostatek nových podnětů, bude ničit nejen rostliny, ale všechno co najde,

Příznaky otravy  mohou být různé, záleží na tom, jakou rostlinu kočka olízala či dokonce zkonzumovala. Rozhodující jsou látky s toxickými účinky.                         Mezi nejčastější příznaky otravy patří gastrointestinální obtíže jako zvracení, průjem, krev ve stolici a s tím spojená dehydratace. Dále apatie, deprese, neurologické problémy, třes, slinění, paralýza, ztížené dýchání, šok a náhlý kolapsem. V případě rostlin, které způsobují selhání jater, bude mít kočka žluté sliznice.

Máte-li podezření, že vaše kočka snědla nebo olízala jedovatou rostlinu, v žádném případě se nesnažte u kočky vyvolat zvracení ani jí podávat humánní lék. Co nejdříve kontaktujte veterinárního lékaře.

Jako první pomoc, můžete podat živočišné ukhlí, které na sebe váže toxiny, ale i tomto postupu se nejprve poraďte s veterinářem.

Nesnažte se léčit kočku sami doma, žádná domácí léčba otravy neexistuje, v závažnějších případech je nutné nasadit infúzní terapii.

Jedovaté rostliny

Aloe nemusí kočku zabít, ale obsahuje antrachinonové glykosidy s projímavým účinkem může způsobit vážné gastrointestinální potíže.

Oregano se u lidí běžně používá, ale kočkám může zásadně ublížit. Má vysoký obsah fenolů a terpenoidů, které jsou pro tato zvířata nestravitelné, a to z důvodu nedostatku trávicích enzymů glukuronyltransferázy v játrech. Oregano proto může u koček způsobit trvalé poškození jater.

Podobně Mát peprná, která kočkám způsobuje trávicí problémy. Nebezpečný je zejména esenciální olej z této rostliny, který má devastační účinky na játra a nervový systém.

Levandule je používána v mnoha antistresových přípravcích pro kočky, samotná rostlina je ovšem jedovatá.

Brambořík  obsahuje toxické saponiny, které zhoršují dýchání a vedou k nebezpečným poruchám krevního oběhu. 

Břečťan Po pozření břečťanu bude kočka více slinit, může zvracet a   nejhorším případě může trpět křečemi a dokonce i ochrnout. ¨

 Kapradiny poškozují kostní dřeň lidí a zvířat. 

Šeřík - kůra a květy, jsou pro kočky jedovaté. 

Hyacint dráždí sliznice a způsobuje trávicí obtíže. 

Krokusy jsou pro vaši kočku vysoce toxické. Obsažený jed pikrokrocin způsobuje žaludeční potíže a někdy i příznaky těžké otravy. 

Konvalinky Glykosidy obsažené v květech a plodech způsobují u koček závažnou srdeční arytmii. Příliš velká dávka může také vést k srdeční zástavě a ke smrti.

.Narcis způsobuje kočce po požití silné žaludeční potíže a problémy s rovnováhou

Filodendron je pro kočky filodendron vysoce toxický. Dráždí sliznice, působí na nervový systém a poškozuje ledviny.

Oleandr patří k obzvláště toxickým pro kočky. Všechny části rostliny včetně obsahují srdeční glykosidy, které zvyšují výkon srdce a snižují rychlost jeho kontrakcí. Tyto látky jsou v medicíně (i veterinární) využívány při léčbě městnavého selhání srdce a srdeční arytmie. Např. lék Digoxin obsahuje srdeční glykosid z listů náprstníku Pro majitele koček velmi nedoporučen.

Lilie. Dokonce už olízání pylu či pití vody z vázy s touto rostlinou u koček způsobuje akutní selhávání ledvin.

Japonská palma Cycas revoluta obsahuje nebezpečnou látku cykazin, která poškozuje mezibuněčné tkáně, v důsledku čehož dochází k uvolnění oxidantů do krevního oběhu. Ty způsobují selhání jater. Jedovaté jsou všechny části rostliny a hlavně semena. Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela jakoukoli část a jakékoli množství těchto rostlin, okamžitě vyhledejte veterináře. I při včasném zásahu se šance na přežití pohybují jen kolem 50 %.

bramboříky obsahují pro kočky jedovaté saponiny. Nejtoxičtější jsou hlízy a kořeny. Při pozření menšího množství se u kočky objevuje slintání, zvracení a průjem. Pokud by si na brambořících pochutnala ve větším množství, hrozí je abnormální srdeční frekvence, záchvaty až smrt.

Kaktusy a některé sukulenty  jsou pro kočky toxické Nebezpečná je míza, která dráždí sliznice v ústech, žaludek a může způsobit zvracení. 

Vánoční hvězda a kočka také nejdou dohromady, i když smrtelné nebezpečí zde nehrozí.

Další nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro kočky: difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, dracena, monstera, pelargonie, tchýnin jazyk, tulipány...

Na internetu lze nalézt dlouhé seznamy pro kočky toxických rostlin, ne všechny jsou ale smrtelně jedovaté. Většina rostlin je pro kočku nevhodných a těžko stravitelných, případně mohou způsobit zařívací potíže.

Není tedy třeba se zbavit všech "podezřelých" rostlin.

Rostliny v bytě můžeme zabezpečit závěsnými květináči, přitom musíme počítat s tím, že kočka dokáže vyskočit do výšky až 2 metry a zároveň nechat kolem květináčů volný prostor, neboť kočky jsou velmi vynalézavé a když se někam chtějí dostat, tak se tam dostanou.

Další variantou je domácí skleníček.

Co zabalit svému mazlíčkovi na cestu

Očkovací průkaz / Pet Passport - nezbytný pro cesty do zahraničí (Vakcinace proti vzteklině, ošetření proti vějším a vnitřním parazitům,

V některých destinacích požadují veterinární osvědčení a potvrzení o zdravotním stavu) – ujistěte se, že máte vše,co je ve vaší cílové destinaci požadováno

Léky, pokud vaše zvíře pravidelně užívá, lékárničku ( (dezinfekci, obvazy, léky proti průjmu, oční a ušní kapky, antiparazitní přípravky, antihistaminika, kontakt na veterinárního lékaře a nonstop linku v místě dovolené)

Krmení, na které je vaše zvíře zvyklé (pokud nechcete řešit průjem hned první dny dovolené¨)

Krátké i dlouhé vodítko, postroj pro kočku, pro psa obojek a náhubek

Misky na vodu a jídlo, pelíšek, oblíbená hračka

Pro kočky jednorázová skládací kočičí toaleta

Fotografii psa / kočky pro identifikaci pro případ, že by se zvíře ztratilo ( a snažte se, aby se to nestalo, není nic příjemného běhat v cizině po útulcích, vylepovat cedulky a hledat svého psa nebo kočku Dejte zvířeti známku se svým jménem, telefonním číslem a případně s adresou vašeho ubytování na dovolené. Zvíře je třeba mít označené čipem ( u psů v ČR povinné ze zákona) a mít tento čip zaregistrovaný.

Cestování letadlem

Zde je třeba se informovat u konkrétní letecké společnosti, jelikož každá letecká společnost má svá vlastní pravidla pro přepravu zvířat.             Před koupí letenky se ujistěte, zda vám společnost vůbec psa nebo kočku přepraví. Důležité je si také zjistit informace o přepravě živého zvířete do cílové destinace např. u velvyslanectví dané země nebo na Státní veterinární správě ČR.

Většina leteckých společnosti vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu zvířete veterinárním lékařem.

Zvířata v přepravce do 8 kg včetně přepravky lze vzít na palubu letadla, Pro těžší zvířata se využívá zavazadlový prostor. Přepravka pro tuto kategorii zvířat má obvykle maximální rozměry 130 x 69 x 80 cm a hmotnost zvířete může být až kolem 32 kg. Větší zvířata se musí přepravovat jako náklad v nákladovém prostoru letadla.

Pokud se nedohodnete s běžnými leteckými společnostmi na přepravě vašeho zvířete, existuje několik specializovaných pozemních i leteckých společností, které jsou zaměřeny přímo na přepravu zvířat.

Pro přepravu, zvolte kvalitní přepravku, která je ideální pro velikost vašeho mazlíčka. Pohodlná a bezpečná, s dostatečným prostorem a také pevným nepropustným dnem, která bude dobře zabezpečena a jen tak se neotevře.

Přepravka musí být označena kontaktními údaji. Zajištění správného označení a identifikace mazlíčka zvyšuje jeho bezpečnost a snižuje riziko problémů během cestování.  Kromě čísla mikročipu můžete přepravku označit identifikačním štítkem Ten by měl obsahovat informace o vašem zvířeti včetně jména a aktuální fotografie, vaše kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail), adresu místa, kam se přepravuje.

Přepravu zvířete je nutné předem nahlásit telefonicky alespoň do 48 hodin před odletem.                                        

Do zemí EU musí být zvíře očipováno, mít cestovní pas, platné očkování a potvrzení o odčervení a o zdravotním stavu. 

Chcete vycestovat se svým mazlíčkem mimo Evropskou unii? V tom případě se připravte na to, že musíte splnit konkrétní aktuální podmínky dané země a že cestování se zvířaty do třetích zemí může být komplikovanější než v rámci Evropské unie.                    Je zapotřebí splnit veškeré podmínky a náležitosti dané země, aby vám byl umožněn vstup. Pokud si nejste jisti, co od dané destinace máte očekávat, na internetových stránkách Státní veterinární správy naleznete podrobnější informace týkající se některých států.                                       V případě, že nedodržíte podmínky daného státu, bude zvíře odesláno zpět do vaší země, izolováno po nutnou dobu v karantíně nebo v krajním a nejzávažnějším případě usmrceno. To vše na vaše náklady.

Stejně tak komplikovanější bude pro vás i návrat zpět.

Pokud jste rozhodnuti se svm zvířetem letět a máte vyřízeny všechny potřebné doklady, nakrmte zvířátko 3 - 4 hodiny před plánovaným letem. Doporučeno je suché krmivo, je méně pravděpodobné, že způsobí zažívací potíže na letišti nebo během letu a zajistěte dostatek čerstvé vody. Tu mějte na dostupném místě i během letu.

Nedoporučuje se vašim mazlíčkům podávat sedativa před cestou letadlem. Mnoho leteckých společností dokonce přímo zakazuje jejich použití z důvodu, že léky mají ve vzduchu jiné účinky než na zemi, což může způsobit nepředvídatelné reakce.

Po příletu je důležité zajistit zvířeti pohodlí a bezpečí. Nejprve zkontrolujte stav vašeho mazlíčka, zdali je v pořádku a nevykazuje žádné známky stresu nebo úzkosti. Dejte mu čerstvou vodu a malé množství krmení. Zajistěte mu vhodné místo pro odpočinek na klidném a bezpečném místě a vyhněte se přílišnému ruchu, které by také mohly psa nebo kočku stresovat.



pokračování " Kočky a rostliny..."

Květiny a bylinky, které budou s vaší kočkou fungovat v symbyóze:

Bez obav můžete pěstovat všechny druhy jasmínu, růže, Ibišek,  lichořeřišnici, gerbery, astry, bambus, africké fialky, zelenec, begonie, banánovník, šáchor, některé druhy sukulentů, olivovník, bromélie, pavoučí rostlina

Z bylinek je to například

Ožanka kočičí, známější pod názvem Kočičí tymián                                Valeriana lékařská ( Kozlík lékařský)  Heřmánek                                        Měsíček lékařský                               Rozmarýn lékařský                         Tymián obecný                              Bazalka

Šáchor: Tráva pro kočky

Nenáročná vlhkomilná pokojová rostlina původem z Madagaskaru udělá parádu v bytě a zárověň je velice žádaná kočičími spolubydlícími

Nejenže naši šelmičku zabaví, ale je prospěšná i pro její zdravé trávení Pomáhá předcházet vzniku bezoárů, které se mohou kvůli důkladným hygienickým rituálům kočce usazovat v žaludku a působit nepříjemné potíže, které mohou skončit ve veterinární ordinaci

Šanta kočičí

Šanta kočičí je bylinka, kterou kočky naprosto zbožňují. Z toho důvodu se jí přezdívá "kočičí kokain", jelikož její vůni kočky nedokážou odolat. Navíc má na některé z nich docela zvláštní účinky, obsahuje totiž těkavou látku nepelakton, která na ně působí jako halucinogen. Šanta je ale naprosto bezpečná pro zvířata i lidi.

Ne každá kočka reaguje na šantu. Zatímco se jedna kočka rozkošnicky válí po zádech, ukazuje bříško, rostlinu olizuje a přežvykuje, jiná může vůni této bylinky naprosto ignorovat. Obvykle ale šanta potěší a povzbudí k aktivitě.

Pokud se kočka v šantě převaluje, uvolňuje tím z rostliny více nepelaktonu, který její zážitek z šanty ještě zintenzivní.

Naproti tomu, pokud kočka šantu pozře, je efekt opačný a šanta působí jako sedativum, proto se někdy přidává do pochoutek pro kočky, které potřebují zklidnit.